Skip to content

XS Gold Pricing and Odwalla Orange Juice

October 23, 2008

I recently bought a gallon jug of Odwalla fresh-squeezed orange juice from CostCo for $5.59. I consider Odwalla to be a premium purchase, but when compared to the price of XS Energy and XS Gold, it seems downright cheap! The gallon jug contains 16 8 oz. servings at $0.35 per serving. 16 servings of XS Gold would cost $48! Regular XS Energy would cost $32!

Forget XS Gold and its magical ingredient Essentra, even regular XS Energy is a rip-off compared to this. Are these products that much better that they should be over five to eight times more expensive? Don’t get me started with MonaVie, which has even more expensive per serving costs!

Advertisements
32 Comments
  1. mike permalink
    October 23, 2008 12:54 pm

    Okay I see your point, however are you comparing like products.

    I could not for the life of me, pay what Amway is charging for it’s product.

    But is Odwalla any comparision to XS (regardless of price)?

    Just asking an obvious question.

  2. October 23, 2008 3:10 pm

    I feel that energy drinks in general are ridiculously overpriced for what they offer.

    People have to drink to stay alive. Many drink water only. Some live by soda (or diet). IBOs tend to drink a lot of XS Energy. I was comparing the price of a premium juice product with that of the premium exclusive drink product from Amway.

    If you had $6 to spend, would you rather spend it on 2 cans of XS Gold or 3 cans of XS Energy or a one gallon jug of Odwalla 100% fresh-squeezed orange juice. For me, the decision is obvious… orange juice all the way. Seeing the numbers laid out like that proved to me once again that XS is way overpriced for what you get.

  3. mike permalink
    October 23, 2008 4:37 pm

    pour me a glass of OJ..

  4. October 23, 2008 8:10 pm

    Many people pay similar prices for energy drinks, or more for functional drinks like Mona Vie.

    There are probably things you buy that others wouldn’t pay for, such as “premium” [priced] OJ. What is so special about Odwalla that makes it worth the premium price to you?

    My XS costs about fifty cents a serving, not much more than your fancy OJ.

  5. October 23, 2008 11:06 pm

    I normally don’t buy Odwalla. It was an impulse purchase at the time.

    That said, Odwalla juice does taste better than its cheaper competitors. Perhaps it’s due to the fact that it’s not from concentrate?

    As I said above, most, if not all, energy drinks in general are ridiculously overpriced. Red Bull, XS, All In, etc.

  6. Porkchopjim permalink
    October 24, 2008 7:41 am

    functional drinks like Mona Vie.

    Functional Drinks? Texgarbage.

    My XS costs about fifty cents a serving, not much more than your fancy OJ.

    That’s because you’re still drinking the gallons of syrup you stocked up on for PV so you could get rich buying your own products.

    Now, I know that’s great for you self-consumer moguls…but the other hordes who actually try to sell that junk seem to be having a hard time of it.

    Once again – if Ambots didn’t buy their own products, Amway wouldn’t be rich.

  7. Porkchopjim permalink
    October 24, 2008 7:42 am

    And $5.60 for a gallon of fresh squeezed OJ is a bargain.

  8. Rykel from Singapore permalink
    October 24, 2008 8:01 am

    porkchopjim,

    You mentioned that calling MonaVie Juice a “functional drink” is texgarbage and XS is a “junk”.

    Can you please PROVE your statements?

    Thank you very much.

    God Bless,

    Rykel

  9. October 24, 2008 8:20 am

    Amthrax,

    You missed my point. The energy drink industry is a BIG industry, whether you buy energy drinks or not.

    Functional drinks have come on the scene more recently, and XS has combined these 2 types of drinks into 1, for a price less than many functional drinks.

    So the OJ tastes better. Some people will find that worth the extra price, others won’t. Just like any other product.

    pcj,

    Functional drinks normally have high ORAC values, which has been shown to have health benefits. But all you can do is spew your garbage.

    I don’t buy “gallons” of syrup, it comes in liter bottles, and I buy one case (4 liters) about once every 4 months for my personal use. But all you can do is spew your garbage.

    How would you know how hard it is to sell XS? I doubt you ever tried. But all you can do is spew your garbage.

    Amway is changing the retail sales situation. But all you can do is spew your garbage.

    $5.60 for a gallon of OJ is a bargain if you value the taste and have the money to spend on OJ. But all you can do is spew your garbage.

    Rykel,

    All pcj can do is…..spew his garbage.

  10. Porkchopjim permalink
    October 24, 2008 8:54 am

    “Functional drink” – a made up name that means nothing, but sounds good so you’ll pay more money for it. Water is a ‘functional drink.’ So is beer.

    “Junk” – stuff that you spent a lot of money purchasing but no one who does not have a motive of ‘getting paid to buy your own products’ will purchase it or find the marketing value of it. See also ‘Amway Motivational and Training Material’ sold on eBay by the pound.

    You’re welcome.

  11. Porkchopjim permalink
    October 24, 2008 11:20 am

    You missed my point. The energy drink industry is a BIG industry, whether you buy energy drinks or not.

    That’s your point? Glad you finally told us – or you’re stuck trying to make something up to save yourself from looking completely stupid in your own eyes. You’ve already failed as far as everyone else is concerned.

    Functional drinks – bogus marketing lingo…but I bet saying it makes you feel smart!

    Functional drinks normally have high ORAC values

    So do fruits and veggies, ding-dong. Ala Orange Juice! Another ‘functional drink!’ But, hey – keep chugging that overpriced syrup you love so much! You’ll need it on a steady diet of Double X and Amway food bars.

    I don’t buy “gallons” of syrup, it comes in liter bottles, and I buy one case (4 liters)

    Which is – roughly – a gallon! It used to be gallon jugs, but they’ve chopped them up into liter bottles so you can give it away more easily and also charge you more for it.

    How would you know how hard it is to sell XS? I doubt you ever tried.

    And right before that he says: I buy one case (4 liters) about once every 4 months for my personal use.

    Doesn’t look like you know how hard it is to sell, either, as you’re just using it yourself.

    Amway is changing the retail sales situation.

    Right. You’re proof of that, Mr. “I make profit buying my own products.” Could any old person stroll in off the street into one of those Amway Global product demonstration galas you went to? Seems to me you had to show your IBO card. So – who was Amway selling the products to? IBOs. You’re a quick one, Mr. Tex! Perhaps you might some day realize that there is a difference between a ‘distributor’ and a ‘customer’ – because Amway sure doesn’t. Oh – it’s in the rules, but their customers are morons like you who buy their own stuff.

    $5.60 for a gallon of OJ is a bargain if you value the taste and have the money to spend on OJ. But all you can do is spew your garbage.

    Beats the price of a gallon of your syrup, or a gallon of canned XS, and doesn’t have all that processed junk in it.

    Here’s some math for you, Texie: at $5.60 per gallon, he gets 16 8oz servings of Amthrax’s OJ at $.35 each.

    At $71.20 for four liters of your syrup, which is 1.06 gallons, with 128oz/gal – you get about 135.3 servings (1:7 mix for 8 oz serving final product) at $.53 each. That’s over $8 a gallon, Texie!

    That would be 51% more expensive than Amthrax’s OJ. Now, THAT’s price competitive! Make sure to add that one to your ‘list’!

    Well, I know YOU don’t have the money to spend on OJ – you’re wasting it on Lemon and Cranberry concentrate juice that provides no vitamin A or C…only the ‘B’s.

    All pcj can do is…..spew his garbage.

    All those garbage facts and math and stuff that shows Texie is talking out his XS can again.

    Don’t let reality kill your cult, Tex!

  12. October 24, 2008 11:32 am

    Excellent response, PCJ.

  13. October 24, 2008 12:28 pm

    Amthrax,

    That was a BS response from pcj, as usual.

  14. Porkchopjim permalink
    October 24, 2008 1:16 pm

    Tex, you mad you got caught making things up and trying to talk like you know something?

    How come I can back up all my points and you can’t?

    That’s why I say you are a cultist, Tex.

  15. October 24, 2008 2:30 pm

    While I’m not going to take the time and effort to point out all of your errors, this one is an example:

    Which is – roughly – a gallon! It used to be gallon jugs, but they’ve chopped them up into liter bottles so you can give it away more easily and also charge you more for it. —- The pump style dispenser didn’t work very well, the metered pour spout works much better. Obviously, a gallon size container is not easily tipped over for most users. The price is exactly the same, but the amount increased from 1 gallon to 4 liters, about 5% more.

    As usual, Amthrax jumps right in with his “excellent post, pcj” without having a clue whether you are being honest, let alone accurate.

  16. October 24, 2008 2:31 pm

    P.S., that’s why I know you are an IDIOT, pcj. So is anyone who agrees with you without checking out the facts.

  17. Porkchopjim permalink
    October 24, 2008 5:29 pm

    The pump style dispenser didn’t work very well, the metered pour spout works much better. Obviously, a gallon size container is not easily tipped over for most users.

    Grasping at straws? Yes!

    The price is exactly the same, but the amount increased from 1 gallon to 4 liters, about 5% more.

    I suppose at $71.20, they make plenty of profit from you buying it – because you’ll buy it no matter the shape or price.

  18. Porkchopjim permalink
    October 25, 2008 6:35 am

    PS – I said you can give it away more easily and they can charge you more for it…

    …I never said it WAS more, TexTrap!

    Good to see you have to ASSUME things to prove me wrong!

  19. October 25, 2008 10:44 am

    No straws necessary, just the change from a pump style dispenser to a metered pour spout. LOL

    So, you’re suggesting I would buy it at $1,000 per case, or they would make a profit if it was sold at $1 per case?

    In the context of the above discussion, the meaning of “can” meant they were charging more, TexTrap.

    Good to see you have to twist your own words around and still are an incorrect kook. LOL

  20. Porkchopjim permalink
    October 26, 2008 7:12 am

    So, you’re suggesting I would buy it at $1,000 per case

    You buy used tools for that price, so yes!

    or they would make a profit if it was sold at $1 per case

    They might – but you’ve again done the CULT ‘answer a question by asking a question because the real answer is too difficult.’

    In the context of the above discussion, the meaning of “can” meant they were charging more, TexTrap.

    I wrote the words – you don’t get to say what they mean.

    I quote myself directly – but it’s good to see you like to still call that ‘twisting.’

    Hey – Mr. “I like to call people idiots because they don’t have the ‘facts'”:

    Did you ever find out what the UK was upset with the tools for?

    Did you ever finally find the part that says the UK’s case had nothing to do with ‘tools profit’?

    Maybe you’ve had to time to read insider’s site to get the answer – as you can’t find it on your own?

  21. October 26, 2008 12:04 pm

    Although overpriced, tools were never this out of line. Plus, the LCK’s were “wise” to break up scam into smaller, easier to manage pieces.

    You are the one who said I would buy it “no matter the shape or price.” There was no “question” in this issue, just a stupid statement by pcj, as usual. I just came up with an example to prove you wrong yet again. If anyone thinks XS could make a profit by selling a case of syrup for $1, I have some $7 CD’s to sell you. Heck, make it $50 CD’s. LOL

    You wrote the words, and the meaning is clear. LOL

    Regarding the UK tools, yawn.

  22. Porkchopjim permalink
    October 26, 2008 3:09 pm

    You are the one who said I would buy it “no matter the shape or price.”

    Hey – you’re the one buying $70 syrup to get PV, not me.

    If anyone thinks XS could make a profit by selling a case of syrup for $1, I have some $7 CD’s to sell you.

    Until you find out how much it costs to make it – you’re just guessing. Regardless, you don’t retail anyway, so you can keep your $50 CDs that anyone else can get for free.

  23. October 26, 2008 5:45 pm

    $70 syrup gets me 50 cent per serving energy drinks. Can you find ANY competitor that can beat that, let alone the superior ingredients? LOL

    It’s hardly a “guess” to state the syrup MUST cost more than $1 for a case, that would be 25 cents for each liter bottle. That wouldn’t even pay for the transport or probably the containers, let alone the contents. LOL

    If anyone else on this blog doesn’t agree with me by posting to this effect, you are not being honest with me or yourself. Put pcj in his place and tell him in writing he is full of BS by trying to say the XS syrup could be produced for less than $1 for a case of 4 liters, or I consider you a wimp.

  24. October 26, 2008 5:48 pm

    By the way pcj, please don’t tell my customers I don’t have retail, they wouldn’t agree with you at all. LOL

    You can’t buy the CD’s and tapes I have for free, at least to any scale that would support very many IBO’s. LOL

  25. October 26, 2008 8:44 pm

    Without knowing the logistical details of creating XS, how can we be sure that it doesn’t cost $1 to create 4 liters of XS Syrup? Maybe Duncan and his friends have the same economies of scale that they enjoy with the tape and CD business as they do with XS drink manufacturing!

    All joking aside, it’s probably more than $1, but far less than $10. Let’s split it and call it $5?

  26. October 27, 2008 5:24 am

    At least you agree $1 is a joke.

    The object isn’t to nail down the cost, but to show pcj is willing to make ridiculous statements then support them to the extreme.

    Anyone who takes him seriously isn’t taken seriously by me.

  27. Porkchopjim permalink
    October 27, 2008 8:24 am

    $70 syrup gets me 50 cent per serving energy drinks. Can you find ANY competitor that can beat that, let alone the superior ingredients?

    Yeah – fresh squeezed OJ for $.35 per serving. We’ve already shown that.

    You will now witness the full-on kookdom that is Tex: as he can’t tell the garbage on tools from reality, he can’t judge advertising in the same way.

    Which are the ‘superior ingredients’? “Potassium, Caffeine, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Sucralose, Niacin, Pantothenic Acid, Pyridoxine HCL, Red 40 or Cyanocabalamin”?

    Where do the B vitamins come from? How about the Taurine? Don’t guess, Texie! This is an actual case where someone (YOU) made a claim (SUPERIOR INGREDIENTS) that needs backing up. It’s not the same as you making up claims on behalf of other people and then demanding that they justify them:

    It’s hardly a “guess” to state the syrup MUST cost more than $1 for a case, that would be 25 cents for each liter bottle.

    I didn’t say it did – I said you don’t know, and it’s you that has run down your rathole because you’ve been caught making things up to claim I have ‘errors’. What I DID say that regardless of the cost – and we’ve already shown that fresh – ALL NATURAL – OJ is a better deal – that you’d buy that junk for the PV/BV…which you do.

    Put pcj in his place and tell him in writing he is full of BS by trying to say the XS syrup could be produced for less than $1 for a case of 4 liters, or I consider you a wimp.
    You’re being put in your place for, again, making up claims on my behalf. Here’s where the $1 a case of XS syrup came from: TEX! So, you’re suggesting I would buy it at $1,000 per case, or they would make a profit if it was sold at $1 per case?

    And I said they might make a profit – YOU DON’T KNOW. You are being a 100% cultist retard at this very moment – making things up to try to get people on your side…because that’s the only way you can get people on your side: making things up and lying.

    By the way pcj, please don’t tell my customers I don’t have retail, they wouldn’t agree with you at all.

    If you had a combined ‘customer appreciation’ and ‘black friends who I call racial names in public’ party, would you need more than 1 chair?

    Seeing as you wrote Rich a letter saying you were going to bring Amway back to its roots – I’ll let everyone consider that its roots contained 25 customers each. That’s been bumped down to 10, and subsequently changed to a ‘check the block’ $100 or 50PV. I’d be comfortable saying the YOU do NOT have 10 customers each month.

    You can’t buy the CD’s and tapes I have for free, at least to any scale that would support very many IBO’s.

    Texie, we all know that you ‘buy’ things that should be free, or at least are worth that much.

    Now, for supporting your VAST downline that I’m sure will appear the moment you get the ‘tool profit’ exposed (shhh – the world’s not ready for that just yet…it’s still a secret), you’ve got at least two MAJOR problems:

    First: you are an Amway business failure. Who is going to want to take your advice? Especially when you’re not as anonymous as you thought you were?

    Second: the problem that the UK had with the ‘tools’ – and it wasn’t profit. How can you say that your ‘tools’ don’t have the same problem?

  28. Porkchopjim permalink
    October 27, 2008 11:43 am

    The object isn’t to nail down the cost, but to show pcj is willing to make ridiculous statements then support them to the extreme.

    And I’ve shown that I didn’t make those statements – Tex did.

    You are the one who said I would buy it “no matter the shape or price.”

    Now – THAT’s the statement I made. And, I think it has been proven true! Everything else, Tex made up himself.

    We’ll wait on his ‘superior ingredients’ statement justification to see if he can recognize ‘ridiculous statements’ or not.

    Anyone who takes him seriously isn’t taken seriously by me.

    Excuse me while I laugh out loud! I’m sure a lot of people lie awake at night worried that you take them ‘seriously’.

    TexWorld: Tex is important and taken seriously!
    Real World: Tex is a laughingstock and a kook!

    Place your bets, folks!

    I’m sure the list of people who take Tex seriously is as long as his customer list combined with his black friends whom he calls racist names in public.

  29. October 27, 2008 12:34 pm

    All I did was place specific dollar values to your “no matter the shape or price”, in order to prove you’re full of BS. Then, you even tried to argue with the specific dollar values. LOL

  30. October 27, 2008 2:09 pm

    Alright. I think everyone has had their say in the matter. I’m closing comments on this post for the time being. Thank you for participating.

Trackbacks

  1. Emergen-C Vitamin Drink Mix vs. XS Gold « Amthrax
  2. MonaVie Emv = 170 Calories Per Serving for $2.80 « Amthrax

Comments are closed.

%d bloggers like this: